Už po druhýkrát si milovníci Hip Hopu mohli na Duchonke užiť nezabudnuteľnú atmosféru. Nechýbali tu známe mená ako Rytmus, DMS, H16, Strapo, Majself, ale aj pre niektorých ešte donedávna neznámi P.A.T a MegaM a mnoho ďalších. Cena vstupenky bola oproti Bratislave oveľa nižšia a možno aj preto niektorí ľudia, ktorí už na Hip Hop žije boli na Zlatých Pieskoch, sa rozhodli ho navštíviť aj Duchonku. Line-up bol o niečo „chudobnejší“, no za to zážitok sa isto vyrovnal tomu, aký mali fanúšikovia v Bratislave. Hneď pri vstupe ste si mohli zakúpiť občerstvenie alebo merch zo shopu RukaHore a celý piatok tu bol dostupný aj Separov stánok Pirát Army. Pre VIP návštevníkov mali prichystaný welcome drink, samostatné posedenie neďaleko pódia, vlastný bar, kde ste sem tam mohli stretnúť aj účinkujúcich, vlastné toalety a samozrejme vyhradenú zónu pri pódiu.

MegaM © Raul Batista
Aless © Raul Batista

Prvý deň festivalu nás na úvod privítal raper z Partizánskeho pod prezývkou Kildo, ktorý otvoril celý festival. Ľudia sa začali zhromaždovať a kývať rukami do rytmu. Po ňom nasledovali Radikal a MegaM, ktorý si na stage pozval aj svojich kolegov zo zoskupenia MPP (Pater a P.A.T). Po ich šou navštívili VIP zónu, kde sa nám podarilo s chalanmi chvíľu pokecať a spýtať sa na ich dojmy z festivalu (pozn. red. krátky rozhovor nájdete na konci blogu). Na otázku, aký rozdiel postrehli oproti minulému roku, keď sa objavili na festivale v Bratislave prvýkrát, nám P.A.T odpovedal, že tento rok ho už všetci poznali. Chalani boli veľmi priateľskí ku všetkým fanúšikom, ktorí sa s nimi prišli či už vyfotiť alebo iba porozprávať. Užívali si festivalovú atmosféru s nami a keď sme sa ich spýtali, či sa chystajú ešte na koncert nejakého interpreta, prezradili nám, že rešpektujú aj inú tvorbu, ale veľmi sa o ňu nezaujímajú. Chalani totižto preferujú zahraničný rap. Prvý deň uzatvárali skupiny DMS a H16, ktoré sa postarali o show tak ako vždy, keď sa na pódiu objavia. Každý ich fanúšik si určite prišiel na svoje a asi prišiel aj o hlasivky. Pre ľudí, ktorým aj po celom line-upe z prvého dňa bolo málo, tak mohli ostať na záverečnú after párty prvého dňa, ktorú mal na starosť Roman Zámožný.

Strapo © Raul Batista
Strapo © Raul Batista

Druhý deň prebiehal rovnako skvelo. Síce zo začiatku programu bolo pri pódiu trošku menej ľudí, keďže asi veľa z nich ešte dospávalo predošlý deň, ale ku koncu človek nemal skoro kde stáť ani vo VIP zóne. Aj počas druhého dňa čakal účastníkov nabitý program a nám sa podarilo stretnúť aj s Majselfom, ktorý oproti minulému roku vystupoval o čosi neskoršie, ale podľa jeho slov mu to viac vyhovovalo. Ani sa mu nečudujeme, veď tam ľudí poriadne vyskákal. Taktiež nás informoval o jeho turné k albumu „Trip“, ktorý vychádza už budúci mesiac. Najbližší koncert k okoliu duchonky vraj plánujú v Zemianskych Kostoľanoch. Bohužiaľ, viac nám už nemohol prezradiť, pretože sa ponáhľal na ďalší koncert, ale nezazlievame mu to. Bol veľmi ochotný a ďakujeme aj za tých 5 minutiek, čo s nami strávil. Čo sa týka Strapa, po tom akú show tam spravil a po tom čo mnohí fanúšikovia už ostali bez hlasu, sa ho snažili ešte presvedčiť, aby vyplnil medzeru, kým príde Rytmus, čo však Strapo už nezvládol. A ani sa mu nečudujeme, veď tam doslova rozdával energiu počas celého jeho vystúpenia. Fanúšikom sľúbil, že okrem VIP zóny zbehne aj medzi ľudí, ktorí si VIP lístok nezakúpili. takže každý, kto bol ochotný počkať, mohol sa s ním vyfotiť a porozprávať. Celé to na záver uzavrel DJ Wich ako posledný zo zoznamu hostí daného dňa.

Majself © Raul Batista

Po tomto dvojdňovom zážitku určite nebudeme chýbať ani budúci rok na bratislavskom festivale a pevne veríme, že sa do tretice (síce Osťo celý čas vravel, že tento rok je to tretíkrát… bohvie s čím si to plietol:)) podarí znovu zorganizovať festival aj na Duchonke.

***

Rozhovor s kapelou MPP (Pater a P.A.T.) a raperom MegaM

Zdravím chalani spravili ste skvelú show. Mali by ste chvíľku na zodpovedanie pár otázok?
Pater:
Jasné, nie je problém.

Chalani, aký vidíte rozdiel oproti predošlému ročníku Hip-Hop Žije? Minulý rok ste ešte mali vystupovať na vedľajšom stagei, ale objavili ste sa aj na hlavnom.
P.A.T:
Vieš čo, oproti minulému roku je hlavný rozdiel ten, že teraz nás už poznali. Vedeli kto sme a išli si s nami naše veci.

Čiže dalo by sa povedať, že bol tam väčší hype?
Pater:
Určite áno. Viac ľudí už poznalo naše skladby.

Keby sa niekto chcel naučiť rapovať tak ako vy, čo by ste mu odporučili?
MegaM:
Hlavné je, aby sa snažil. Každý, kto investuje svoj čas do niečoho, skôr či neskôr to prinesie svoje ovocie.
P.A.T: Presne tak. My sme kedysi točili klipy telefónmi a nahrávali na web kamere. Ale netreba sa vzdať a hlavné je makať na sebe.

Dosť veľa ľudí vravelo, že vám dosť pomohlo, keď vás minulý rok zobral Rytmus na hlavný stage. Aký máte na to názor?
MegaM:
Je to blbosť. My sme roky makali a mali určitú základňu fanúšikov.
P.A.T: Presne tak, museli sme sa dostať na určitú úroveň a zaslúžiť si to. A potom Paťo povedal, že áno teraz vás trošku posuniem. Ale museli sme si to oddrieť sami.

Máte aj nejakého favorita z dnešného line-upu, ktorého by ste chceli vidieť?
P.A.T:
Ani nie. Rešpektujem ich tvorbu a to čo robia, ale mňa to vôbec nezaujíma. Ja počúvam skôr americký hip-hop.

A čo ty Pater?
Pater:
Mám podobný názor, ale mňa viac zaujíma francúzsky hip-hop.

Paráda chalani. Ďakujem moc za rozhovor a užívajte ešte dnešnú noc.

Vypočujte si P.A.T. – Nepriestrelní:

***

Autor blogu a rozhovoru: Raul Batista

 

SHARE