Mačky – veselo aj vážne

O muzikáli Mačky som toho v minulosti čítal viac ako dosť a preto som si kúpil DVD v anglickom origináli. Povedal som si, že naživo je predsa len naživo, a tak som sa vybral do divadla Nová scéna v Bratislave.

Po prvom zhliadnutí som mal zmiešané pocity. Krásna hudba, super masky (niektorých hercov som vôbec nespoznal), veľa účinkujúcich, ale veľmi jednoduchý dej. Až keď som toto predstavenie videl opakovane, začal som si všímať veci, ktoré mi predtým akosi unikli.

Hudba a pesničky sa mi čím ďalej tým viac dostávali pod kožu, začal som si ich pospevovať, a tak som sa viac zameral na choreografiu a tanečné výkony. A tu musím uznať, že výkony sú fantastické. Vysoká dynamika predstavenia, veľa účinkujúcich v jednom momente na javisku, stačí malé zaváhanie a pohroma je na svete.

Bolo fascinujúce sledovať sústredenosť všetkých zainteresovaných, pri niektorých tanečných či priam akrobatických kúskoch som takmer nedýchal. A pokiaľ ide o dej – ten sa mi už vôbec nezdal jednoduchý, ale naberal na vážnosti a hĺbke. Mačky nám ľuďom začali ukazovať naše povahové črty a vlastnosti. Vyvyšovanie sa nad druhých, pohŕdanie starými a nepotrebnými, prejedanie sa, snaha dostať sa do priazne autority,… Bolo tiež zaujímavé sledovať zmenu v správaní sa jednotlivých hrdinov, nové pohľady na svojich blízkych, stiahnutie sa do úzadia a prenechanie možnosti vyniknúť aj iným nielen sebe.

Muzikál Mačky nestačí vidieť len raz, mohlo by to diváka viesť k nie práve najlepšiemu hodnoteniu, tak ako to bolo aj u mňa. Až pri opakovaných reprízach som objavil krásu a hĺbku predstavenia. K nádhernému zážitku určite prispel živý zbor a orchester, čo sa dnes len tak ľahko nevidí. Rozhodne toto predstavenie odporúčam, na druhej strane – neodporúčam brať do divadla deti, aj keď táto možnosť tu je. Dokonca divadlo ponúka rodinné vstupenky, čo chápem ako snahu prilákať aj tých menších, ale nepovažujem to za šťastný krok. Deti tomu nerozumejú, bavia sa a vyrušujú všetkých naokolo. Takže ak máte čas a pár eur vás určite nezruinuje neváhajte a bežte za Mačkami na Novú scénu. Neoľutujete!

Ak vás táto recenzia oslovila, vstupenky na predstavenie si môžete kúpiť tu: https://www.ticketportal.sk/Event/Macky

Autor blogu: Štefan Paľúch
GoTime.sk / Od fanúšikov pre fanúšikov

SHARE