Život ponúka veľa spôsobov ako sa vyrovnať s problémami, ktoré nás frustrujú. Tri protagonistky, Jeannette, Dana a Soňa, divadelnej hry „Herečky (miluj blížneho svojho)“ autora Viliama Klimáčka, sa rozhodli pre kurz herectva, aby sa zbavili trémy, nadobudli sebadôveru a dodali si odvahu.

Hru napísal Viliam Klimáček pre Zuzanu Krónerovú, ktorá hosťuje na doskách divadla GUnaGU po prvý raz v úlohe Soni, bývalej úradníčky protokolu straníckeho aparátu. Spolu s ňou v inscenácii účinkujú Zuzana Šebová ako poisťováčka Jeannette, Darina Abrahámová ako prekladateľka Dana  a Viktor Horján ako učiteľ herectva Viktor. Skupina dostala pracovný názov „skupina Q“, netradične od ostatných štandardne označených skupín poslucháčov hereckých kurzov A, B, C, D. Hra sa len začala odvíjať  a ako divák som mala otázku – prečo písmeno z konca abecedy? Byť tak sediaca bližšie k pódiu, mať tak viac odvahy položiť otázku nahlas, myslím si, že za takúto interakciu by na mňa káravo nepozreli. Odpovedala som si sama – pozorne sleduj, možno sa dozvieš.

Z môjho pohľadu, divadelná hra ponúka rovnaký priestor všetkým trom ženským postavám a učiteľ herectva, chvíľami v úlohe rozprávača deja, aby posunul hru k ďalšiemu dejstvu, je tu niekto ako osobnostný tréner, kouč, má výhodu domáceho prostredia, ktoré je zdôraznené aj jeho teplákovým outfitom.

Charakter ženských postáv podporila kostýmami výtvarníčka Renáta Ormandíková, ktorá obliekla Jeannette do strohej čiernobielej kombinácie nohavicového kostýmu s mobilným telefónom ako pracovným nástrojom vždy v rukách. Veselá a temperamentná Dana má ležérne oblečenie. Cyklámenový šál, vejár a červený kvet vo vlasoch dopĺňajú informáciu o jej povolaní prekladateľky zo španielčiny. Sonine decentné šaty z osemdesiatych rokov minulého storočia zodpovedajú jej vtedajšiemu postaveniu a práci a dôležitý doplnok, kabelku, chvíľami úzkostlivo zviera v rukách z trémy a neistoty.

Tri ženy, tri osudy

Je to paradox prihlásiť sa na kurz herectva bez čo i len najmenšej hereckej ambície. Ale na druhej strane život je javisko, na ktorom musíš stáť, tak prečo sa nenaučiť hrať. A dôvodov majú hrdinky viac než dosť. Problémy s mužmi, susedmi, partnermi, s mocou či s minulosťou, ktoré v nich vyvolávajú citový zmätok, spôsobujú hendikep, neúspech i stratu sociálnych vzťahov.

Kým Jeannette a Dana majú jasnú predstavu, pre aké životné vystúpenie sa na kurze pripravujú, Soňa o sebe pochybuje, či je na kurze správne. A tu nastupuje Viktor, aby mimoriadne bystro, pohotovo a citlivo pomohol. Keď je treba aj provokuje, aby otvoril dvere ich trinástej komnaty. K tomu cielene používa herecké etudy, prostredníctvom ktorých sa dozvedáme viac o hrdinkách, kto sú, aké sú ich pocity, aký bol a je ich život. Dej prinesie pre diváka zaujímavé odhalenia. Krátke akty sú striedané s hudbou, spevom, tancom, čo dáva inscenácii dynamiku. Text a výjavy na javisku vyvolávajú u divákov častý smiech a miestami hlboké ticho. Humor je trpký a vybrané témy z našej minulosti a súčasnosti sú trefné.

Hra sa končí absolventským predstavením, kedy si Jeannette, Dana a Soňa zahrajú podľa seba upravenú balkónovú scénu z Rómea a Júlie pred skutočným publikom. V závere publikum užasne prekvapením, keď Viktor porozpráva, aký je ďalší životný príbeh hrdiniek, čo vyvolá smiech. Ak by tajnička písmena „Q“ mala iné rozlúštenie podľa autora, mojim výsledkom riešenia tejto tajničky je QUEEN, kráľovná. Vidieť hru „Herečky (miluj blížneho svojho)“ je skvelý zážitok, odporúčam. Hra má ešte jeden atribút, je napísaná podľa skutočnej udalosti.

Ak vás táto recenzia oslovila, vstupenky na predstavenie si môžete kúpiť tu: https://www.ticketportal.sk/Event/HERECKY_miluj_blizneho_svojho

Autorka blogu: Daniela Talánová
GoTime.sk / Od fanúšikov pre fanúšikov

SHARE