Ako doposiaľ hodnotíš spoločné turné?
Tie koncerty boli super. Myslím, že celkom dobrá kombinácia týchto dvoch kapiel, každá je trošku iná a osobitá, každá tam čosi prinesie. Ten koncert nie je v jednej emócií a je tam taký širší záber. Ja som veľmi spokojný aj s návštevnosťou, aj s atmosférou.

Čo vás inšpirovalo k tomu spojiť sa práve s Parou a ako táto spolupráca vznikla?Táto myšlienka napadla mne, práve preto, čo som teraz povedal. Para mi prišla taká veľmi vhodná, mne sa páči tá energia, čo dávajú na koncertoch, hlavne Lasky. On mávne rukami a vylezie z neho energia, a tak mi to bolo sympatické. Robiť dve punkové kapely dokopy nedáva mne osobne zmysel, radšej mám také netradičné spojenia. Keď sa stretnú veci, ktoré nie sú úplne iné, ale sú rozdielne.

Aká je reakcia fanúšikov na túto kombináciu?
Úžasná, na obidve kapely šantia ako blázniví.

Mali ste už v minulosti s niekým takéto spoločné turné?
Mali sme. S Horkýže Slíže, to bolo tiež veľmi dobré, bola to veľmi príjemná šnúra a potom sme mali s Walter Schnitzelsson, to bolo tiež veľmi milé spojenie. Väčšinou hrávame vlastné koncerty, kde máme jeden support, ale toto je podľa mňa príjemná cesta – ísť dve kapely spolu.

Frontmani oboch kapiel – Whisky a Lasky

Aký je tvoj najsilnejši zážitok z tejto tour?
Každý koncert je silný zážitok, špeciálne na najsilnejší zážitok si neviem spomenúť, takže asi ani nebol.

Na scéne ste už 28 rokov, kam ste sa za tú dobu poslunuli?
Chvalabohu sme sa posunuli a zmenili, dozreli sme, dospeli sme. Vidím to aj na tom, keď hráme nejaké staré texty, tak si uvedomujem, že sme sa dosť posunuli. Ja sa nehanbím ich hrať, aj keď už nie sú pre mňa aktuálne, pretože tam som vtedy bol. Je to autentické, aj keď už som sa niekam posunul.

V akej zostave momentálne hráte?
Whisky spieva, ja hrám jednu gitaru, Jerzy – Vlado Jurča hrá druhu gitaru, na basu hrá Žumo  – Martin Zimányi a na bicie Tuleň – Tomáš Vojtek.

Slobodná Európa počas bratislavského koncertu v MMC

Čo plánujete teraz v najbližšej dobe po tour?
Oddychovať. Skončí sa turné, myslím, že ešte budú dva alebo tri samostatné koncerty a potom bude nejakú dobu zase pokoj, lebo Whisky bude cestovať a tak. My sme teraz so Slobodkou utlmili činnosť, budeme hrávať minimálne, možno tretinu z toho, čo sme hrávali, čiže oveľa zriedkavejšie. Budeme sa snažiť robiť také koncerty, ktoré budú aj zaujímavejšie, nie len v malých kluboch, kde nie je dobrý zvuk. Tomu sa chceme vyhýbať. Chceme hrávať na dobrom zvuku a zmysluplnejšie akcie. Ja v tom hluchom mieste s Personálom (pozn. red. autorský projekt Sveťo Korbeľ & Personál), čo mám takú druhú kapelu, na jar odohráme 4-5 koncertov. Vyjde nám LPčka na vinyle, to čo vyšlo na cédečku, tak k tomu urobíme týchto par koncertov. Nedávno sme dali dokopy starý Extip, do ktorého som sa vrátil po 26 rokoch a teraz akurát prebieha šnúra, na ktorej hrajeme komplet prvý album EXTIPu „Pekný, škaredý deň“, ktorý práve vyšiel v PHR records na vinylovej reedícii. Najbližšie nás budú ludia vidieť v Poprade, Nitre, Prahe, Brne, Košiciach a Banskej Bystrici. Konkrétne dátumy sú na našom Facebooku.

Posledný album vznikol v roku 2014, plánujete dať dokopy ďalší?
Nie, so Slobodkou teraz nie, to bude na rade o pár rokov. Všetko má svoj čas, my sa nikam neponáhľame. Je to aj tým, že nie sme nejakí mladí nadšenci, čo plánujú a majú svoje sny a ciele. My už toto neriešime, ciele nemáme, my iba hráme, pretože nás to baví. Keď nás to prestane, tak prestaneme hrať.

Slobodná Európa a Para SPOLU Tour 2017 v bratislavskom MMC:

Ako sa cítiš, ako čerstvý 50-nik?
Vieš čo, necítim sa na ten vek. Keď som si predstavoval 50-nika, tak som si vždy predstavoval niekoho starého a ja sa tak necítim. Samozrejme, už sa necítim ako nejaký ochmonek pubertálny, ale na 50 rozhodne nie, podľa toho, čo si ja predstavujem pod 50-nikom. Cítim sa na takých 38, už nie debil, ale ešte nie starý.

Za posledné roky si celkom zmenil svoj životný štýl: nepiješ, nefajčíš, cvičíš, beháš. Čo ťa k tomu viedlo a aký to má na teba vplyv?
Je to úplne najlepšie obdobie môjho života. Už desiaty rok som úplný abstinent, zatiaľ iba pár rokov behám a cvičím. Je to úžasná vec. Ale teraz mam trošku pauzu, lebo som mal natiahnutý úpon v kolene a čaká ma ešte elektroliečba, ale už je to v poloporiadku, tak začnem postupne opäť behať. Popri behu som si z pohybových aktivít obľúbil aj posilňovanie. Do posilňovne ale nechodím, aby som bol nejaký ramasák – po tom fakt netúžim – chodím tam len kondične posilovať, aby som bol pevnejší a pevnými svalmi aj trochu odbremenil pohybový aparát – hlavne chrbticu a kĺby.

Sveťo Korbeľ

Ako hodnotíš dnešnú slovenskú scénu? Čo ťa teraz zaujalo?
Napríklad včera som počúval vinyl Bratislavské dievčatá, milá kapela, to sa mi páči. Mám rád aj trnavský Wilderness, to je úplná bomba. Le Payaco mám doma vinyl, ten si sem-tam pustím, Paru aj Tomáša Slobodu a jeho projekt Sounds like this, mám doma obidve dosky, to je tiež výborné. Aj Živé kvety mám rád a tak.

Keby si mal moc vo svete niečo zmeniť, čo by to bolo?
Keby som mal moc, zmenil by som myslenie ľudí, lenže to je taký zásah, ktorý nerobí ani Boh, takže asi by som to ani ja nerobil. Každý musí svoje myslenie zmeniť sám. Možno by som hodil viac inšpirácie medzi ľudí do zmeny myslenia, aby im to samé napadlo. A to vlastne aj tak trochu môžeme robiť s vlastným životom.

***
Autorka rozhovoru: Martina Koníková / House of Ukulele
Autorka fotografií a videa: Evička Korbeľová

SHARE