Ron Carter je žijúca legenda medzi kontrabasistami. Nahral (buď ako leader alebo sideman) viac ako 2 200 albumov s takými menami ako Miles Davis, Wayne Shorter, Herbie Hancock, Tony Williams, Bill Evans, Dexter Gordon, Freddie Hubbard, Lee Morgan, Chet Baker, Chick Corea, Paul Desmond, McCoy Tyner. Je dokonca zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov ako najnahrávanejší jazzový kontrabasista. Preslávil sa v druhom Miles Davis Great Quintet, kde nastúpil v roku 1963. V rokoch 1993 a 1998 získal prestížnu cenu Grammy Award.

Nemenej známy Richard Galliano je považovaný za jedného z najlepších akordeonistov na svete . Vyrastal v Nice ako potomok učiteľa akordeónu (pôvodne talianskej národnosti). Spolupracoval so špičkou svetovej hudby – Astor Piazzolla, George Mraz, Brigitte Fontaine, Al Foster, Juliette Greco, Chet Baker, Enrico Rava, Miroslav Vitouš, Trilok Gurtu, Jan Garbarek, Michel Petrucciani, Wynton Marsalis.

V roku 1990 dvojica Carter-Galliano nahrala album jazzových duetov nazvaný Panamanhattan, ktorý vznikol počas živého vystúpenia v Paríži. Album je mixom vášnivých a rafinovaných duetov v nástrojovom obsadení nezvyčajnom pre jazz. Táto kombinácia by za určitých okolností mohla byť pohromou, ale pre týchto dvoch svetovo uznávaných virtuóznych hudobníkov a majstrov jazzovej improvizácie, to bola brnkačka. Pikoškou je, že Ron Carter ani k dnešnému dňu, vyše 25 rokov od nahrávania, album nepočul, a tak si nie je istý, ako ich vtedajší počin znie. Na albume je deväť skladieb, z ktorých tri sú dielom Cartera a štyrmi kompozíciami prispel Galliano. Skladby sú kombináciou starého šarmu a jazzového modernizmu plného melodickosti, lyrizmu a sú nenáročné na počúvanie.

„Bolo to celé narýchlo. Mali sme krátku skúšku, nahrali sme to a odišiel som do New Yorku,“ hovorí usmievavý osemdesiatnik plný energie počas marcového rozhovoru pred koncertom vo Wiener Konzerthaus. „Promotér mi poslal kópiu nahrávky a v duchu som si hovoril ‘keď sa naskytne príležitosť, vypočujem si to’, ale prešli dve dekády a stále som si nenašiel čas to urobiť. Takže som tú nahrávku ešte nepočul.“

„Odozva publika bola ohromujúca. Nedostali sme žiadne kritické recenzie, takže neviem, čo si média myslia. Ľudia, ktorí si nás však prišli vypočuť, reagovali veľmi dobre, takže si myslím, že to robíme dobre resp. dostatočne dobre. Vyzerá to, že sa to ľudom z nejakého dôvodu páči.“ Dôkazom je vypredaný marcový koncert vo Viedni, kde po každej skladbe znel mohutný potlesk a nadšení poslucháči si na konci vypýtali ešte dva prídavky.

Súhra tohto dua predstavuje najvyššiu úroveň hudobného remesla. Kdekoľvek Galliano išiel, Carter tam bol. Bola to hudobná konverzácia, v ktorej si boli obaja rovní, v ktorej si plynulo vymieňali nápady akokeby jeden druhého poznali celý život. Predvádzali sóla, počas ktorých ukázali majstrovské zvládnutie svojich nástrojov. V živých vystúpeniach s Gallianom Carter objavil prospešnú spoluprácu, pretože ako sám hovorí „Hranie s akordeónom je podnetné a prekvapujúce zároveň. A to každú jednu noc.“

Vypočujte si ako to tejto dvojici hralo naživo v marci 2017 na festivale v meste Chiasso:

Ron Carter oslávil 4. mája 2017 svoje 80. narodeniny, ale jeho aktívnosť a energickosť mu môžu závidieť ľudia s polovičným vekom. Tento rok opäť koncertuje s Richard Gallianom a v rámci európskej šnúry zavítajú 4. novembra aj do Bratislavy. Ich vystúpenie bude jedinečnou príležitosťou vypočuť si dvoch svetovo uznávaných improvizátorov, ktorí ponúknu výber jazzových štandardov a originálnych kompozícií. Lístky na ich vystúpenie si môžete kúpiť tu.

***

Informácie redakcii GoTime.sk poskytol Tomáš Maretta / Maretta Production

SHARE