Keď sa spomenie Festival Uprising, väčšine sa táto každoročná akcia na bratislavských Zlatých pieskoch spojí s reggae a jemu obdobným žánrom. Tento festival však počas svojej desaťročnej existencie svoje zameranie výhradne na fanúšikov rasta kultúry rozširuje. Ako si mnohí skalní pravdepodobne všimli pojem ‘Reggae Festival’ sa z názvu potichu vytratil, čo je zo strany organizátorov vcelku pochopiteľné. Mená hudobných hostí sú každým rokom väčšie, a tým stúpa aj potreba osloviť širšie publikum.

Uplynulý desiaty ročník dopĺňal zástup divácky obľúbených slovenských raperov, ako Strapo, P.A.T. & Mega M., Boy Wonder & Idea, ktorí potvrdili, že málokto z fanúšikov Uprisingu má rád iba jeden hudobný žáner a ich koncerty boli plné.

Boy Wonder © Tina Naté

Na svoje si prišli aj fanúšikovia elektroniky, napríklad vďaka DJ setom od Pendulum spolu s MC Verse a britskej dvojici The Herbaliser, ktorých publikum bolo ale poloprázdne. To pravdepodobne zapríčinil koncert Seana Paula v tom istom čase. Ich set bol vynikajúci a určite by si zaslúžili viac divákov.

The Herbaliser © Tina Naté

Napriek žánrovému spestreniu sa však Festival Uprising stále prevažne nesie v atmosfére pohodových reggae beatov a málokto z návštevníkov, ktorí sem chodia pravidelne, by si všimol akúkoľvek zmenu. Jednou z najobľúbenejších domácich kapiel sú stále Medial Banana a bez ich hitov ‘Reggae muzika’ či ‘Nemôžem prestať’ by asi Uprising nebol Uprisingom.

Medial Banana © Tina Naté

Poriadnu show predviedla aj kapela Polemic a hoci ich už dnes mladí možno považujú za hudobnú vykopávku, na koncertoch to vždy rozbalia s takou energiou, že je nemožné, si aspoň trošku nezatancovať.

Polemic © Tina Naté

Veľkú základňu fanúšikov na Uprisingu našla aj ukrajinská dvojica 5’Nizza, ktorí na Slovensku vystupovali prvýkrát. Človek by čakal, že hlavný stage bude priveľký pre dvoch hudoníkov (v niektorých pesničkách im hosťoval aj basgitarista), no ich koncert na hlavnom pódiu skutočne stál za pozornosť a pri poslednej skladbe ‘Soldat’ spievali všetci.

5’Nizza © Tina Naté

Vrcholom jubilejného 10. ročníka festivalu sa definitívne stali legendárni The Wailers. Každý z návštevníkov si vďaka nim nostalgicky zaspomínal na zoznámenie s reggae hymnami ako ‘No Woman No Cry’, ‘Get Up Stand Up’ alebo ‘I Shot the Sherif’. The Wailers určite predviedli ‘old school sound’ tohto medzinárodne obľúbeného žánru a ich nové skladby boli dôkazom jeho súčasného vývoja.

Ako znejú The Wailers v roku 2017 si vypočujte z ich vystúpenia v Brooklyne:

A takto vyzeralo ich vystúpenie na slovenskom Uprisingu:

The Wailers © Tina Naté

Festival Uprising je aj napriek pokusu začleniť širšie spektrum žánrov stále prevažne festivalom pre fanúšikov reggae hudby. Jeho atmosféra je aj vďaka tomu v porovnaní s inými slovenskými festivalmi veľmi originálna a návštevníci, ktorí práve neholdujú tejto hudbe, tu určite našli mnoho zaujímavých koncertov.

V najbližších dňoch vám prinesieme rozhovory s tohtoročnými interpretmi: Medial Banana, Boy Wonder, 5’Nizza a The Herbaliser. Stay tuned! 🙂

The Wailers © Tina Naté

***
Autorka reportáže a fotografií: Tina Rusňáková / Tina Naté (House of Ukulele)

SHARE