Tento rok oslavujete 25. výročie existencie Looptroop Rockers. Ako ste sa za tú dobu zmenili? Osobnostne aj hudobne?
Supreme: Myslím, že najjednoduchšie bude vysvetliť ako sa zmenilo naše priateľstvo, keďže sme boli dosť mladí, keď sme začínali. Ja som síce nebol v kapele od začiatku, prišiel som o pár rokov neskôr, ale myslím, že kapela sa zmenila od deciek na dospelých ľudí a niektorí z nás už sami máme deti. Sme starší a veľký rozdiel je v rešpekte, aký teraz voči sebe máme. Aj vzájomná komunikácia je jednoduchšia. Keď sme boli mladší, často sme sa hádali o veciach, o ktorých sa teraz vieme porozprávať. Takže si myslím, že aj nálada je teraz lepšia. Ako sme sa zmenili hudobne neviem. Promoe, čo si myslíš? Ja myslím, že je to to isté.
Promoe: Neviem, či je to úplne to isté. Ale je to celkom podobné, veľa nad tým rozmýšľame, naše zameranie sa trochu zmenilo za tie roky, ale stále je to o smrti, o láske, o snahe zostať nezávislí v hudobnom biznise, ktorý je dosť bláznivý. Tiež o snahe zistiť, kto sme a snažiť sa byť tou osobou, aj keď nie vždy to je jednoduché. Ak nechceš zapadnúť do predpísaných stereotypov, ale chceš byť niekým iným, stretneš sa s množstvom prekážok.
Supreme: To ide ruka v ruke s osobnostným dozrievaním.

Aké to je pracovať spolu tak dlhú dobu? Mali ste niekedy krízu alebo konflikt?Supreme: Stále! Každý večer máme malý konflikt!
Promoe: Hlavne keď sme nahrávali druhý album. Vtedy sme mali veľa konfliktov, lebo sme sa snažili nadviazať na úspech prvého albumu a nevedeli sme, či to dokážeme. Boli sme dosť zraniteľní, kedže sa snažíš otvoriť a presne ako povedal Supreme, keď nevieš komunikovať, tak vznikajú problémy.
Supreme: Teraz to už nie je o hádkach, ale o debate. Hádame sa síce stále o veciach, o ktorých sme sa hádali aj pred 10-timi rokmi, ale teraz to je menej deštruktívne a viac sa rešpektujeme. Menej hnevu a viac diskusie.
Promoe: Teraz už nevnímame všetko ako otázku života a smrti, akoby každá drobnosť bola životne dôležitá.
Supreme: Vieme, že sa máme navzájom radi, ja ich mám rád ako vlastných bratov, môžeme sa povadiť, byť na seba nahnevaní, ale stále cítime, že je to v poriadku.
Promoe: Za tie roky sme sa viac-menej naučili, ako navzájom spolupracovať a ako pracovať v tomto biznise. To bola jedna z vecí, ktorá bola na začiatku zložitá. Od ostatných sme očakávali, že budú robiť presne tú istú prácu, čo sami robíme, ale neskôr sme pochopili, že každý z nás vie robiť niečo iné a že takto budeme silnejší. Keď sa každý bude venovať tomu, v čom je dobrý a to je aj dôvod, prečo je lepšia nálada, lebo sa môžeme sústrediť na veci, ktoré nás bavia a inšpirujú.
Supreme: Teraz je jednoduchšie sa vzájomne akceptovať.

Looptroop Rockers v Bratislave

Prvýkrát ste sa rozhodli, že nevydáte album, ale od apríla dávate každý týždeň von jednu skladbu. Prečo ste sa takto rozhodli?
Supreme: Začali sme sa baviť o tom, že spravíme nový projekt a povedali sme si, že bude náročné nahrať celý album naraz, pretože mám dve deti a môj syn bol vtedy chorý. Tommy má dve deti a je náročné byť v štúdiu a nahrávať celý album a potom čakať, kým to vyjde von a dostali sme tento nápad, že budeme vydávať každý týždeň jeden song. Povedali sme si, že by bolo cool, keby sme to robili 25 týždňov k 25. výročiu. Všetci radi skúšame nové veci a toto bolo nové a iné ako nahrávanie albumu a osobne si myslím, že to bola zábava.

Ako to fungovalo?
Supreme: Všetci žijeme v iných mestách a kvôli tomuto projektu sme sa všetci stretli v Štokholme, lebo tam máme štúdio. Takže stretli sme sa v Štokholme na pár dní, napísali a nahrali a išli sme späť domov na týždeň alebo dva a potom znovu naspäť. Takže stále sme cestovali tam a naspäť.

Koľko pesničiek je už vonku?
Supreme: Neviem presne, pretože to nie sú len pesničky od Looptroop, sú to aj Embeeho songy, Promoeve a od The Casual Brothers.
Promoe: Všetky songy sú už vonku, ale je ich viac ako 25, lebo Embee vydal aj nejaké EPčka. Dokopy je to 31 pesničiek.

 S kým ste na nich spolupracovali?
Supreme: Spolupracovali sme napríklad s dievčaťom menom Ayla Shatz z Malma, ktorá bola aj na turné s Promoem po Švédsku. Tiež sme spravili jeden song s našim dlhoročným priateľom, švédskym raperom Timbuktom. Ďalším bol Chords, tiež náš dlhoročný kamarát. Na projekte spolupracovalo celom veľa ľudí, ale väčšinou to bola naša crew, ktorá robila rôzne veci a všetko sme to zhrnuli do tohto projektu.

Looptroop Rockers to odpálili na zimnom Uprisingu

Aké sú vaše plány do budúcna?
Supreme: Teraz ideme na turné po Švédsku, tento víkend sme boli v Prahe a včera v Čadci, ale ostatné koncerty sú vo Švédsku. Budúci rok v marci ideme na turné po Nemecku a Švajčiarsku. Okrem toho teraz nemáme žiadne plány. Uvidíme, čo prinesie budúci rok.

 Čo je hlavným posolstvom vašej tvorby? Aký je hlavný dôvod existencie kapely?Promoe: Inšpirácia pre ľudí, aby zistili kým sú a bojovali za to. A tiež za lepší svet na všetkých úrovniach.
Supreme: Niektorí ľudia tvrdia, že sme politická kapela a že spievame len o politike. Áno, robíme aj politické songy, ale tiež máme osobné pesničky. Myslím si, že Promoe má pravdu, je to o snahe zlepšiť sa na osobnostnej aj politickej úrovni. Keď píšeš text a prihováraš sa v ňom niekomu, vždy sa prihováraš k sebe. Pri písaní sa snažíme motivovať samých seba a snáď inšpirujeme aj iných.

Minulý rok ste v lete ste hrali na Uprising festivale. Máte radšej letné festivaly alebo klubové koncerty?
Supreme: Radšej mám klubové koncerty.
Promoe: Vo všeobecnosti sú klubové koncerty milšie, lebo sme bližšie k ľuďom. Na Uprisingu sme hrali tri alebo štyrikrát a mám veľmi rád tento festival. Ale keď si mám vybrať medzi klubom a festivalom, klub je väčšinou osobnejší. Ale aj festival je výborný.

Vypočujte si song od Looptrooper Rockers – On Repeat:

Je publikum doma vo Švédsku iné ako v zahraničí? Vnímate tam rozdiel?
Supreme: To je ťažká otázka. Teraz tam už veľký rozdiel nie je. Keď sme boli mladší, myslím, že bol rozdiel medzi publikom v Poľsku, Nemecku alebo Švédsku, ale teraz tam už rozdiel necítim.
Promoe: Neviem, nikdy som nad tým nerozmýšľal. Nehráme rovnaké pesničky, keď hráme vo Švédsku, hráme viac švédske, takže koncert je trochu iný ako v zahraničí. Keď rozprávame medzi pesničkami, tak hovoríme švédsky a tým je to trochu osobnejšie ako keď hovoríme anglicky, lebo to nie je náš materinský jazyk. V angličtine veci viac zjednodušujeme, napríklad povieme: tento song je venovaný všetkým, čo bojujú proti fašizmu a začneme hrať. V porovnaní so Švédskom, kde môžme byť viac osobnejší a hovoriť o veciach dlhšie.
Supreme: Možno my sme v každej krajine iní. Publikum je teraz viac zmiešané ako bolo v minulosti. Vtedy sme mali na koncertoch prevažne chalanov a teraz to je vyrovnané.

 Aké je slovenské publikum?
Supreme: Včera veľmi opité.
Promoe: Naposledy sme v Bratislave hrali na letnom Uprising festivale a to už bolo dosť dávno, takže ťažko povedať. Povedal by som, že veľmi otvorené a uznanlivé.
Supreme: Áno, práve som prešiel cez dav a bola tam veľmi dobrá atmosféra, ľudia ma zastavovali a hovorili, že sa na nás tešia.
Promoe: Vždy sú veľmi milí. Sme veľmi vďační zakaždým, keď sem môžeme prísť, lebo tu môžeme byť len vďaka ľuďom, ktorí prídu na náš koncert.

 Aký je váš najlepší zážitok zo Slovenska?
Supreme: Prvýkrát keď sme prišli do Bratislavy, to bolo super. Nie je to ani tak špeciálna spomienka ako prvý dojem. Ľudia, ktorí nás sem doviedli boli veľmi priateľskí a to je to, čo sa mi vrylo do pamäti. Aj dnes som mal veľmi dobrý deň. Jeden kamarát ma zobral na japonské jedlo a bolo veľmi dobré.

Ochutnali ste aj slovenské jedlo?
Supreme: Áno, slivovicu. A nejaké tradičné jedlo s kapustou.
GoTime: Borovičku ste neskúsili?
Supreme: Čo to je?
GoTime: Ďalší tradičný slovenský alkohol.
Promoe: Teraz mu ju budeš musieť ukázať, lebo je zvedavý.
Supreme: Po koncerte si asi jednu dám, Promoe sa o mňa postará.
Promoe: Včera sme mali výborné jedlo. Boli to slovenské závitky. My sme mali vegánske, ale boli aj iné.
Supreme: Ale tie kapustové boli naozaj výborné a boli vegánske.
Promoe: Vegánska kapusta, naozaj?
Supreme: Áno, bolo to výborne.
Promoe: To je neuveriteľné.

Looptroop Rockers zabávali bratislavské publikum

Čo sa týka vašich sólo projektov, na čom teraz pracujete?
Promoe: Teraz zrovna nepracujem na ničom. Nepíšem, len čítam, je to pre mňa veľmi zvláštne obdobie, pretože väčšinou píšem, takže myslím, že skôr či neskôr to bude musieť ísť nejakým spôsobom von. Môj mozog exploduje.
Supreme: To je prvýkrát, kedy sme obaja, ja aj Mårten, začali robiť niečo iné. Ja som začal tetovať a on študovať.

Čomu sa ešte venujete vo voľnom čase?
Promoe: Ja behám.
Supreme: Ja mám deti.
Promoe: Robíš deti?
Supreme: Už viac detí nie! Už mám dve a fotrovský život.

Autorka rozhovoru s dvomi členmi kapely

***
Autorka rozhovoru: Martina Koníková
Autor fotografií: J&M Photography

 

SHARE