Ahojte, včera (pozn. red. 15. 11.) som sa bola pozrieť na vašom koncerte v klube Akvárium. Ako ste sa cítili a ako sa vám hralo pred maďarským publikom?
Tomek: To nie je úplne jednoduchá otázka. (smiech) Každopádne sme si to užili, hrali sme v Budapešti už po druhýkrát. Boli sme dosť nadšení z veľkosti publika, pretože v zahraničí nezyvkneme hrávať pred toľkými ľuďmi. Uvedomujem si, že to bolo asi spôsobené aj kapelou, ktorá hrala pred nami (pozn. red. bola to domáca kapela Ivan and the Parazol). Aj klub bol dosť priestranný s veľmi profesionálnym zázemím, hlavne sme si to poriadne užili a zabavili sa.

Pri akej príležitosti ste hrali prvýkrát v Budapešti?
Tomek: Bolo to v klube A38, čo je vlastne loď a tiež parádny klub.
Michał: Naše vystúpenie nahrávala národná televízia, tiež musíme pochváliť perfektný servis a profesionálny prístup. Prišlo množstvo ľudí, čo bolo super.

Spevák Tomek Szpaderski © Hegyi Júlia Lily

Ak by ste mali porovnať domáce publikum v Poľsku s tým zahraničným.
Tomek: Rozdiel je najmä v tom, že ľudia v Poľsku, ktorí prídu na náš koncert, poznajú naše pesničky. Pre publikum napríklad v Budapešti sme zvyčajne úplnou novinkou a zoznamujú sa s nami po prvýkrát. Nevedia nič o našej o hudbe, a preto sa pred cudzím publikom snažíme zahrať najlepšie ako vieme.
Radek: Aj keď včera som videl pár ľudí si spievať s nami náš posledný song. Niektorí nás poznali. (úsmev)

Na jednom poľskom portáli som sa dočítala, že ste doma v Poľsku veľmi populárni a označili vás dokonca za „troch bohov elektronickej hudby“. Cítite sa ako bohovia? (smiech)
Tomek: Tak to si nás potešila. Keď sa vrátime domov, vystúpime z vlaku s veľkou slávou a asi sa tak začneme správať, lebo v Budapešti nám povedali, že sme bohovia. Oplatilo sa sem prísť. (smiech)
Michał: Myslím, že to označenie sme dostali kvôli tomu, že sme boli jednou z prvých kapiel v Poľsku, ktorá sa začala venovať žánru elektro-pop. Robili sme to dobre, a tak nás žurnalisti radi vyzdvihujú a trošku preháňajú.

Otvárací koncert celého festivalu © Daniela Grečnerová

Viem, že ste mali v minulosti spoluprácu s ďalšou poľskou hviezdou, so speváčkou Monikou Brodkou. Poviete mi niečo viac o tejto spolupráci?
Tomek: Išlo o remix jej pesničky (pozn. red. Dancing Shoes). Monika Brodka bola istý čas veľmi populárnou mainstreamovou hviezdou, ktorá vzišla z poľskej talentovej show. Bola extrémne populárna, hrali ju vo všetkých médiách. A dnes sa profiluje ako úspešná alternatíva k mainstreamu, tak sme sa rozhodli zremixovať jej song. Bol to obrovský úspech a náš remix hrali všetky rádiá. Treba povedať, že nám to dosť pomohlo.
Michał: Všetky záležitosti sme s Monikou riešili online. Song sme s ňou hrali naživo iba raz.

Vypočujte si remix Dancing Shoes:

Ste otvorení aj ďalším podobným spoluprácam?
Tomek: Sme síce otvorení, ale nepremýšľame o tom veľmi intenzívne v tejto chvíli. Spolupráca nám musí dávať zmysel, nie sme hip-hopoví umelci. (smiech) Ak by sme napríklad potrebovali ženský vokál do pesničky, tak to budeme riešiť. Musí si to skrátka vypýtať daný song sám.

Aktuálne sa nachádzame na showcaseovom festivale BuSH, aké sú vaše očákavania?
Michał: Myslím, že celé je to najmä o stretávaní sa s ľuďmi, o komunikácii.
Tomek: A tiež o prepájaní a potenciálnych spoluprácach. Napríklad včera pred nami hrala kapela estónska kapela NOËP, s ktorou sme sa predbežne dohodli na spolupráci, čo je super.

Navštevujete showcaseové festivaly aj v iných krajinách?
Tomek: Áno, asi pred 2 – 3 rokmi sme boli naozaj na mnohých.
Michał: Zo začiatku to bolo pre nás dosť zvláštne. Hrať iba 20 minútový koncert, všetci okolo teba sú v strese, náhlia sa a ty musíš podať svoj najlepší výkon. Bolo to pre nás zložité, ale v istom zmysle nás to bavilo aj baví.

Považujete teda účasť na takýchto festivaloch za užitočnú? Má to podľa vás zmysel?
Tomek: Jednoznačne áno. Aj vďaka týmto festivalom sme objavili veľa kvalitnej hudby z celej východnej Európy, ktorú by sme inak nemali možnosť počuť. Kvalita tejto scény ide hore. Poľská hudba pred piatimi rokmi bolo úplne inde ako je teraz, čo nás teší.
Michał: Ďalším aspektom je, ak si začínajúci neznámy interpret, je dobré si vyskúšať ten kolotoč stresu. Si v zahraničí v cudzom prostredí, všetko je veľmi uponáhľané a si tak trochu stratený. Počas 20 minút musíš zo seba vydolovať to najlepšie a publikum netvoria bežní návštevníci, ale promotéri a agenti, ktorí ťa hodnotia. Pre mladé kapely je to veľká výzva a je dôležité si tým prejsť.

Máme za sebou 2. ročník showcaseového festivalu BuSH © Alexandra Punová

Hrali ste niekedy aj na Slovensku?
Michał: Áno, hrali sme v Košiciach na jednom veľmi zvláštnom festivale. Bol to nejaký goa trance festival, hrali sme na vrchu kopca a celé to bolo pomerné bizarné. (smiech)
Tomek: Počkaj, ale veď my poznáme aj jednu kapelu zo Slovenska! (obracia sa na ostatných členov)
Radek: Mali ženskú speváčku. Teda nie, ich manažérka bola žena a mali speváka.
Michał: A boli štyria. A jeden z nich pracoval pre váš Grape festival.
Redakcia: Hmm… Billy Barman?
Tomek: Nie. Jedno slovo a anglické.
Michał: Mám to! Purist. Tí sa nám páčili.
Tomek: Hrali sme aj na Grape festivale v Piešťanoch, ale mali sme veľkú smolu. Počas zvukovej skúšky sa prihnala obrovská búrka a náš koncert museli zrušiť.
Michał: Boli sme smutní, lebo ľudia vyzerali že sa na nás tešia, ale časť areálu museli evakuovať, takže sa nič nedalo robiť. Bolo to tuším v roku 2013.

Tak to musíte prísť znova na reparát. Poznáte nás najväčší festival Pohoda?
Tomek: Určite máme v pláne sa vrátiť. A o Pohode sme už počuli, ale ešte sme nemali možnosť festival navštíviť. Aktuálne sme častejšie v Českej republike, pretože veľa spolupracujeme s českou kapelou Midi Lidi, s ktorými sme odohrali už niekoľko koncertov.

Grand Opening v klube Akvárium © Hegyi Júlia Lily

Ak by ste mali jednou vetou opísať poľskú hudobnú scénu, čo by ste povedali?
Tomek: Xerox. (smiech) Ale nie, scéna je momentálne celkom dynamická a rastie. Dá sa povedať, že sa to vyvíja dobrým smerom.
Michał: Povedal by som, že je aj viac sebavedomá a kapely tvoria viac v poľštine. Je z nich cítiť viac národnej hrdosti, ale v tom najlepšom slova zmysle.

Vypočujte si KAMP! – Deny:

Na záver mi prezraďte vaše hudobné plány do budúcnosti.
Michał: Do konca roka nás čakajú ešte koncerty v Českej republike s kapelou Midi Lidi.
Tomek: V budúcom roku chceme dokončiť náš tretí album, takže nás čaká veľa štúdiovej práce.

Ďakujeme za príjemný rozhovor!

Autorka rozhovoru so skupinou KAMP! © Daniela Grečnerová

***
Autorka rozhovoru: Alexandra Punová // House of Ukulele (creative PR and online marketing)

 

SHARE