Keď ste začali na Pohode hrať vy, tak aj slnko vyšlo…
Nina: Keď začalo pršať, aj som sa trochu zľakla, že teraz všetci odídu, ale neodišli!
Terka: Vytiahli pršiplášte a stáli ďalej a dokonca ešte pribúdali ďalší.
Ria: Bolo vidno, ako si vo vlnách obliekajú pršiplášte a potom zase vyzliekajú.
Dia: Ja mám pocit, že my sme začali spievať a hrať a vyšlo slnko.
Majlo: Lebo hudba je mocnejšia ako fauna a flóra. To tam daj, to bude titulka.

Ako sa vám hralo?
Nina: Brutálne!
Ria: Super zvuk, konečne som počula skoro všetko. A k tomu keď vidíš ako tam prichádzajú ľudia, to ťa úplne povzbudí.

Bol to váš prvý veľký stage?
Majlo: Všetky pódiá, na ktorých hráme sú veľké, lebo by sme sa ani nezmestili na malé pódium a ani nechceme hrať malé pódiá (všetci smiech).
Majlo: Ale to je skutočnosť, nerobím si srandu.
Nina: Boli by sme veľmi radi, keby sme na takýchto pódiách hrávali pravidelne.
Ria: Nielen na takýchto, na väčších!
Majlo: Každý štvrtok na Pohode v Trenčíne, keby sa dalo hrať.

A ste spokojní ste s tým ako to celé prebehlo? Všetko podľa plánu, všetko vyšlo ako malo vyjsť?
Nina: Áno, a k tomu ľudia boli úžasní.

Nehádali ste sa po koncerte?
Majlo: Priatelia, toto je prvý koncert, po ktorom sme sa nehádali! (všetci smiech) Čo sa dialo pred ním, nebudem rozprávať..

Povedz 🙂
Majlo: Nebudem!
Ria: Tam sa aj plakalo (všetci smiech), ale už je to za nami.

Na čo sa tešíte najviac?
Speváčky: Zuzana Mikulcová, B-complex, Alt-j, Billy Barman, Solange.
Majlo: My ešte hráme v Ostrave teraz, takže bohužiaľ musíme odísť. (pozn. Majlo, Jozef a Adrián spolu tvoria kapelu General Foxx, s ktorou vystupujú aj ako sprievodná kapela napríklad s H16, Majkom Spiritom, Boy Wonderom a mnohými ďalšími).

Ľudové Mladistvá existujú len niečo vyše roka a za tú dobu sa vám veľa vecí podarilo, Pohoda – druhý najväčší stage a veľa vyhratých súťaží. Čo myslíte, čím to je?
Majlo: To je Timkova pesnička?

Majlo: Ja ani neviem povedať, či sa nám fakt darí. Ale osobne si myslím, že tie úspechy, čo máme zatiaľ za sebou, prišli preto, lebo na tom naozaj makáme všetci. Ja sa hudbe reálne vo veľkom venujem asi od štrnástich rokov. Vtedy som mal prvú kapelu Impress, kde som už komponoval a kde sme sa spoznali s Jakubom (bubeník). Už vtedy som sa rozhodol, že sa chcem venovať iba hudbe a ničomu inému.

Mal som obrovské šťastie, že moji rodičia mi v živote nepovedali, že hudbou sa neuživíš. Ak od rodičov počuješ: “OK, hraj sa, ale živiť sa musíš niečím iným,” to podľa mňa ovplyvní strašne veľa ľudí. Pritom je to úplná hlúposť, lebo živiť sa dá hocičím, čo ťa baví, keď to robíš naozaj vážne. Moji rodičia mi to nehovorili, a to považujem za dôvod, prečo sme teraz tu.

Nápad spojiť folklór s jazzom prišiel úplne spontánne a darí sa tomu asi aj preto, lebo je to od srdca, nie je to prvoplánové alebo vykalkulované. Najväčší problém je, keď si niekto založí kapelu iba preto, že s ňou chce niečo dosiahnuť.

Ria: Aj ten folklór tomu pomáha, pretože nám dáva veľa materiálu, z ktorého môžeme čerpať a základ, na ktorom môžeme stavať.
Majlo: Samozrejme je tu ešte naša manažérka, zvukári a celkovo je tu veľa ľudí, ktorým na tom záleží a chcú ísť ďalej a posúvať sa.
Ria: A všetci sú šikovní.
Majlo: Nie sú všetci šikovní, ale všetci chcú a to je dôležité (smiech).

Ako vnímate ostatné veci okolo kapely – sociálne siete, marketing a podobne. Viem, že niektorí hudobníci sa na to pozerajú cez prsty…
Nina: Myslím si, že človeku, ktorému sa toto nechce robiť, sa nechce robiť ani hudba. Takto predsa tiež spájaš ľudí s kapelou a ľudia sa takto s tebou lepšie spoznajú.
Ricky: Ono je to presne o tom, čo hovoril aj Majlo – táto kapela naozaj chce a presne si uvedomuje, čo treba robiť pre to, aby to fungovalo a aby sa to hýbalo ďalej. Je to projekt, ktorý je náš a pre našich fanúšikov. Treba si uvedomiť, že aj sociálne siete sú forma získavania fanúšikov. U nás máme rozdelené role, niekto rieši Instagram, niekto rieši Facebook, niekto rieši komunikáciu s médiami a tak ďalej.
Majlo: Jednoducho je rok 2017 a bez ohľadu na to, čomu sa venuješ, či je to kapela alebo startup alebo hocičo iné, musíš sa prispôsobiť dobe, v ktorej žiješ. Jednoducho, buď budeš proti tejto dobe a budeš všade rozprávať, ako bolo za komunistov dobre, aj keď si to nezažil alebo pôjdeš s touto dobou. Inak sa to nedá. Aj v 60. rokoch robili všetko pre to, aby išli s dobou.

Čo sa týka organizácie v kapele, vy máte demokratický princíp?
Majlo: Je to demokracia, všetci sa hladkáme.
Jozef: To čo si povedal?
Ria: To je asi taká demokracia, že Majlo zavelí a všetci sme ticho (smiech).
Majlo: Nastavil som túto kapelu tak, že bude hlavne o vzťahoch a kamarátstve, ale to neznamená, že teraz prídeme na skúšku a tam sa len potľapkáme navzájom po ramene a povieme si, akí sme super a potom začneme hrať a všetko sa udeje samo.
Nina: Nie, musím sama povedať, že aj napriek tomu, že väčšinu tých skladieb Majlo skomponoval, je otvorený aj novým nápadom a veľakrát prikývol na iné nápady. Nie je to tak, že toto je moja skladba a ja to chcem presne tak, ako som to dal. Rozhodne tam je priestor na debatu a to je veľmi dôležité.
Ria: Niekedy ťa pošle veľmi radikálne kade ľahšie, ale inak super.
Ricky: Majlo má vždy jasnú predstavu o tom, čo chce, ale ak niekto donesie nápad, ktorý dokáže skladbu posunúť ďalej, tak sa ho ujme a pracuje s tým, a to je fajn. Jasná predstava a jasný cieľ, kam sa chceme uberať – to je asi to najdôležitejšie v kapele aj v tvorbe, aj vo všetkom.

V kapele je vás celkom dosť, venujete sa aj nejakým iným hudobným projektom okrem Ľudových Mladistiev? Viem, že Majlo, Dodo a Adrián spolu hrajú aj ako General Foxx. A čo baby?
Nina: Ja som mala 5 rokov takú hudobnú hluchotu, že som nebola so žiadnym projektom. Teraz sa snažím dať celý svoj čas tomuto.
Jakub: Dia robí nejakú divadelnú hudbu.
Nina: Dia je herečka.
Dia: Áno, po Pohode idem točiť film do Prahy.
Tereza: Ja som bola predtým vo folklórnom súbore na dolnom Liptove, ale teraz už nemám čas sa tomu venovať, lebo vystúpenia sú cez víkendy a my cez víkendy väčšinou hráme a skúšame, takže teraz už len Ľudové Mladistvá.
Ria: Nedá sa to robiť naraz. Ja som kvôli tomuto odišla zo Sľuku po desiatich rokoch.
Nina: Ak chceš naozaj byť v projekte naplno a robiť to čo najlepšie, tak musíš do toho dať všetok svoj čas.
Ria: My sme ešte k tomu aj zamestnané, takže sa neživíme len hudbou.
Dia: Okrem mňa, ja sa živím len tým. Ja som na tom inak úplne opačne ako ony, ony všetky tri folklór a ja som jazz. Keď som prišla do kapely, tak chvíľku bola taká polemika, či to bude spolu sedieť a nakoniec som veľmi šťastná, že to vyšlo. Hlasy nám sedia úplne perfektne.

Čo môžeme čakať od Ľudových Mladistiev do budúcna? Môžeme očakávať album?Nina: To ešte sami nevieme (smiech).
Majlo: Aby som to upresnil, ohlásili sme, že album vyjde v roku 2017 niekedy na jeseň. Ak ale nebudeme o každej skladbe presvedčení, že tam má byť, tak jednoducho ten album nebude. Odmietam robiť také prvoplánové veci, že baby budú spievať folklór a my tam dáme štyri akordy, lebo tak to pasuje a hotovo. To je pre mňa strašne málo. Naše skladby musia byť autentické, musia si zachovať ten koncept, ktorý si Ľudové Mladistvá držia. Musí to byť inštrumentálne, harmonicky zaujímavé a musí to byť energické. A ak toto reálne nedokážeme, tak ten album von nepôjde. 

Pozrite si Acoustic Session z Pohody:

Pohoda acoustic session – Ľudove Mladistvá

Mladí talentovaní muzikanti z kapely Ľudové Mladistvá spájajú prvky folklóru, jazzu, vážnej a energickej modernej hudby. Včera u nás otvorili dianie na Orange stagei, dievčatá z kapely vítali nad ránom slnko v rámci projektu Už Solnečko svitá a zahrali nám aj čisto akusticky pri klavíri v slnečniciach.

Posted by Pohoda Festival on 8. júl 2017

Ešte máte nejaké koncerty do konca roka?
Nina: Je ich veľa, skoro každý víkend hráme niekde.
Ria: Už aj na budúci rok máme zabookované termíny.
Terka: Ale snažíme sa skôr o kvalitu ako o kvantitu (všetci súhlas). Selektujeme pozvania a nejdeme hocikam. To by sme mohli byť svadobná kapela a o to nám nejde.
Ria: Chceme si tie koncerty aj vychutnať, lebo ak by sme to mali robiť ako na páse, tak stratíme chuť a stratilo by to šťavu.

Máte koncerty, na ktoré sa najviac tešíte?
Ria: Na Jazzové dni sa teším veľmi a do Ostravy na Crossroads (showcasový festival).

Ďakujem veľmi pekne za rozhovor.

Autor rozhovoru: Viktor Milosavljevič
Fotogaléria: archív Ľudové Mladistvá

SHARE