Koncerty interpretov Vladimir 518 a B-Complex, Pecha Kucha Night, alebo divadelné predstavenie Gagarin – to všetko, a ešte niečo navyše, ponúka festival Matrioshka, ktorý sa bude už štvrtýkrát konať v Košiciach.  Od 15. do 17. novembra 2017, predstaví tentoraz  tri rôzne podujatia na troch rôznych miestach, ktoré spája rovnaká myšlienka: Prostredníctvom umenia a kultúry oboznámiť mladých ľudí s absurdnými reáliami totalitného režimu, šíriť posolstvo nutnosti ochrany demokratického zriadenia a vyzdvihnúť hodnoty Novembra 1989.

Program festivalu Matrioshka 15. – 17. 11. 2017

„Heslo festivalu DO NOT LET ABSURDITY DESTROY HUMANITY (NEDOVOĽME ABSURDITE ZNIČIŤ HUMANITU) v sebe skrýva pre nás najdôležitejšie posolstvo,“ vysvetľuje manažérka a riaditeľka festivalu Miroslava Rybárová. „Aj v dnešnej dobe sa totiž ešte stále stretávame s názormi, ktoré podporujú a zľahčujú udalosti a princípy totalitných režimov, alebo popierajú základné ľudské práva. Preto sa nenásilným, často aj zábavným a inovatívnym spôsobom snažíme do mladej generácie preniesť dôležitosť kritického myslenia a potrebu zachovania občianskej spoločnosti. Festival sa stal platformou pre zdieľanie a šírenie myšlienok slobody a demokracie, a dáva priestor aj iným združeniam s podobnými hodnotami na prezentáciu svojich aktivít a projektov,“ dodáva.

Festival sa začína v stredu 15. novembra v Kasárňach Kulturparku o 20.00 hod. divadelným predstavením GAGARIN! pražského zoskupenia Športniki. Svieža minimalistická paródia na budovateľské nadšenie počas socializmu pojednáva o živote a diele J. A. Gagarina, prvého človeka vo vesmíre. Na rad prídu aj bábky, spevy, tance a filmové týždenníky. Predstavenie plné pestrofarebných obrazov poteší aj mierne odrastené deti (12+).

Divadelné predstavenie Gagarin

Vo štvrtok 16. novembra sa do programu festivalu vracia medzinárodne úspešný formát Pecha Kucha Night. Od 20.20 hod. sa v sále Bábkového divadla v Košiciach predstaví osem organizácií alebo jednotlivcov, ktorí na pozadí 20-tich obrázkov priblížia svoje projekty a  aktivity. Pozvanie prijali napríklad Dekomunizace z Prahy, Nadácia Zastavme korupciu, alebo tvorcovia prvého animovaného filmu Krížom Krážom vyšívaného tupou ihlou.

Festival MATRIOSHKA vyvrcholí v piatok 17. novembra od 17.00 hod. v Tabačke Kulturfabrik oslavou Medzinárodného dňa študentstva a spomienkou na Nežnú revolúciu podujatím s názvom MATRIOSHKA MECHECHE. Koncertom kapiel Vladimir 518 (+DJ Mike Trafik) a B-Complex bude predchádzať zaujímavá diskusia s oboma interpretmi na tému „Deti totality“ a tiež neformálny trh neziskoviek, občianskych združení a nadácií.

Matrioshka Mecheche 17. 11. 2017

***
Informácie redakcii GoTime.sk poskytla projektová manažérka festivalu Miroslava Rybárová

SHARE