Hlas divákov môže na pódiá festivalu posunúť niekoho zo šestice interpretov, ktorí výrazne zabodovali v rámci otvorenej výzvy, ale nestačilo to na prvé dve miesta. Na výber sú Bohémiens a Barbora Botošová, Burns Kati N-tett, Chill On The Sun, Karin Sarkisjan, Nina Rosa a Romanika. Diváci budú môcť hlasovať od 4. 8. do 18. 8. prostredníctvom koncertnej platformy s názvom Tootoot.FM, ktorá vznikla na Slovensku a zabezpečuje okrem predaja vstupeniek a prehľadu o aktuálnych udalostiach vo vašom okolí aj obľúbené hlasovanie fanúšikov za interpretov alebo za koncerty vo vašom meste.

Interpret, ktorý dostane najviac hlasov od poslucháčov, vystúpi 23. septembra v rámci showcaseovej časti World Music Festivalu Bratislava a svoje umenie bude môcť predviesť nielen fanúšikom tohto žánru, ale aj odborníkom, promotérom a hudobným publicistom z viacerých krajín sveta ako napríklad: Brahim El Mazned (Maroko) – umelecký riaditeľ festivalu Timitar v Maroku, hudobný producent a člen Rady Európskeho Fóra svetových hudobných festivalov (EFWMF), Simon Broughton (GB) – šéfredaktor časopisu Songlines, Jirka Moravčík (CZ) – hudobný publicista a redaktor Rádia Vltava (Český Rozhlas), dramaturg festivalu Colours of Ostrava, András Lelkes (HU) – spoluzakladateľ vydavateľstva Hangvető a riaditeľ festivalu Budapest Ritmo, Bożena Szota (PL) – programová riaditeľka festivalu Ethno Port Poznaň, Jo Aichinger (A) – Umelecký riaditeľ festivalu NOE Ges.m.b.H  a ďalší. Pre hudobníkov môže byť veľmi prínosné zúčastniť sa tejto konferencie, okrem zaujímavých kontaktov, môžu získať rady a osobné odporúčania. Už teraz je možné sa na ňu zaregistrovať, kapacita miest je totiž obmedzená

Za koho môžete hlasovať?

Karin Sarkisjan je skladateľka a speváčka, ktorá pochádza z Arménska. Absolvovala Vysokú školu múzických umení v Jerevane v odbore kompozícia. Žánrovo pôsobí prevažne v oblasti world music, aranžuje ľudové piesne pre rôzne nástrojové zoskupenia a spolupracuje s rôznymi umelcami a kapelami ako napríklad Balkansambel, Bashavel, Pressburger Klezmer Band a Shum Davar.

Chill On The Sun je slovenská artrocková formácia z Prievidze s presahmi aj do iných žánrov. Od roku 2013 kapela naživo prezentuje svoje nové skladby spolu s videoprojekciami a experimentuje s world music. Okrem niekoľkých radových albumov v roku 2016 vydali EP Tree Trilogy obsahujúcu 3 skladby (Platany, Sekvoje a Eukalypty) – tie úspešne bodovali v internetovom rebríčku Ethnocloud.

Burns Kati N-tett je slovensko-maďarská etno skupina (jej členom je aj slovenský gitarista Dávid Strieženec) a hrá zmes arabskej, indickej, gréckej, židovskej a maďarskej hudby. Speváčka Katalin Burnsová je jedna z najznámejších maďarských speváčok world music. Koncom roka 2016 vydali prvý album Laalwala, ktorý sa stretol s veľmi pozitívnymi ohlasmi.

Nina Rosa je projekt Niny Marinovej, slovenskej speváčky, huslistky a skladateľky žijúcej v Prahe. Po niekoľkých koncertoch, festivaloch a vystúpení v Českom rozhlase získala prívlastok „objav sezóny“ a „slovenská Amy Winehouse“. Žánrovo kapela reprezentuje slovenský jazz manouche, vršovický pop, kapverdské indie, anglické reggae a ďalšie žánre, momentálne pripravuje svoj debutový album.

Barbora Botošová pochádza z hudobníckej rodiny – otec Eugen Botoš, zakladateľ Violin orchestra Bratislava, brat Eugen Botoš ml., zakladateľ kapely Finally a jej starý otec bol legendárny Ján Berky Mrenica st. V roku 2008 založila svoje vlastné zoskupenie s názvom Bohémiens, ktoré hrá mix  balkánskej hudby, rómskeho folklóru, klezmeru a klasickej hudby v nových aranžmánoch.

Základom skupiny Romanika je charizmatická speváčka a gitaristka Ika Kraicová a kontrabasista Roman Kraic. Silný žensky element v textoch a divoké rytmy vyvažuje hlboký a jazzovo kultivovaný zvuk kontrabasu. Ďalším členom kapely je akordeonista Martin Chovanec. V ich hudbe sa stretávajú pouličný kabaret, čardáše, world music s textami Evy Luky a svetových autorov. Najnovší album má názov V hlbinách.

World Music Festival predstaví aj ďalšie špičkové projekty zo Slovenska a zahraničia. Projekt World Music Festival Bratislava je podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý je Generálnym partnerom podujatia. Partnermi podujatia sú Bratislavský Samosprávny Kraj, mesto Bratislava, Stredoueurópska Nadácia, Ars Bratislavensis, Hudobný Fond, SOZA, BTB/Bratislavská organizácia cestovného ruchu, Bratislava-Staré mesto, Národné Osvetové Centrum, Slovenská Akadémia Vied a iní.

Nech sa páči, hlasovať je možné priamo tu:
https://tootoot.fm/sk/womusk2017/

***
Informácie redakcii gotime.sk poskytla Ľubica Zajacová Záborská (PR World music festivalu Bratislava)

SHARE