Brnenský majáles

Majáles je jedna z najznámejších akcií, ktoré sa počas roka konajú v Brne. Lístky, ktoré boli dostupné od 22. januára boli takmer vypredané. Deň pred podujatím bolo v predaji posledných 500 kusov a na mieste už nemali žiadne. Všetko to vypuklo 5. mája už v dopoludňajších hodinách na Námestí Svobody, odkiaľ dav ľudí spolu s vybranými kapelami, ktoré sa tohto pochodu zúčastnili prvýkrát a každá z nich reprezentovala určitú školu, prešli až na miesto konania. Program bol bohatý a každý si prišiel na svoje. Nechýbali ani slovenskí umelci ako napríklad Horkýže Slíže, Majk Spirit alebo Inekafe. Pokiaľ ste sa vzdialili od ktoréhokoľvek z troch stageov, z každého smeru ste zacítili vôňu grilovaného mäsa, gyrosu alebo dokonca aj slovenských halušiek. Pokiaľ ste sa zaregistrovali tento rok do vernostného klubu, jedno pivo šlo na účet podniku. Pokiaľ ste sa zúčastnili Majálesu viackrát, toľko pív zdarma ste aj dostali. Organizátori nezabudli ani na hokej. Dostupná bola veľká obrazovka, na ktorej sa premietal zápas Česka proti Bielorusku. Bohužiaľ sa však akosi pozabudlo na tisícky slovenských fanúšikov hokeja, ktorí si museli vystačiť so svojimi telefónmi a sledovať zápas na nich. Ale Majáles samozrejme nemal byť o hokeji, bol to iba bonus.

Nemohli chýbať ani stánky vysokých škôl, ktoré sa nachádzajú v Brne. Stánok Mendelovej Univerzity ponúkal ochutnávku zmrzliny z tekutého dusíka alebo jazdu horskou dráhou vo virtuálnej realite. Masaryková univerzita ponúkla chill zónu so sedacími vakmi alebo zábavnú atrakciu, kde ľudia museli preskakovať točiacu sa prekážku. Zóna VUT univerzity zas ponúkla možnosť zajazdiť si na Segway, spraviť si s partiou fotku pomocou termokamery alebo vyskúšať simulátor F1. Jediná vojenská univerzita v Čechách umožnila okúsiť streľbu laserovou pištoľou a taktiež každú hodinu sa konali ukážkové súboje. Veterinárna fakulta ponúkla ochutnávku jedál a kto mal záujem sa niečo priučiť, tak sa mohol zúčastniť „mini školenia“ od budúcich veterinárov. Dá sa povedať, že o zábavu bolo postarané pre každú vekovú kategóriu.

A čo by to bolo za Majáles bez voľby kráľa a kráľovnej. Aj tento rok titul obhájili študenti z VUT, ktorí získali najviac hlasov, a tak už po štvrtýkrát zvíťazili vo voľbách. Zaistila im to kvalitná predvolebná kampaň, ktorá intenzívne prebiehala na internátoch danej školy.

Organizátorom sa takmer všetko podarilo na jednotku, avšak predsa len sa tu vyskytli aj menšie nedostatky, ako napríklad fronty na záchodoch či pri pive, kde si človek postál aj dobrú pol hodinu, kým sa dostal na rad. Počasie taktiež organizátorom prialo, keďže predchádzajúce dni neustále pršalo, ale v deň konania bolo krásne slnečno. Komu sa málilo a nestačil mu program, ktorý trval až do polnoci, mohol sa presunúť na after párty, ktorá sa konala v pavilóne V až do 04:00 a vstup bol iba 50 kč. Zhrnúť by sa to dalo do dvoch slov: úžasná udalosť. Každému, kto tam ešte nebol a má rád festivalovú atmosféru, odporúčam navštíviť aspoň raz či už brnenský alebo ktorýkoľvek iný majáles, ktorí zastrešujú títo organizátori. Budete mať postarané aj o zábavu, aj o vaše chuťové poháriky.

Autor blogu: Raul Batista

SHARE