Na začiatok mi prosím trošku objasnite ako vznikol GR Team a ako súvisí s Gramo Rokkaz?
Decko: GR Team je aktívny pozostatok Gramo Rokkaz. Traja MCs – Tono S., Danosť, Decko, ktorí predtým klasicky fungovali ako sólo MCs, neskôr ako skupina GR Team, ktorá stále bola pod labelom Gramo Rokkaz. Aj keď Gramo Rokkaz už nefunguje ako label, ako GR Team sme ostali. Boli sme síce pred rokmi štyria, štvrtý bol Rebel, ale ten už medzičasom skončil a prestal sa venovať hudbe, tak teraz sme traja.

Ako dlho spolu fungujete ako GR Team?
Decko: Ako Gramo Rokkaz sa mi zdá, že by to budúci rok bolo oficiálne 10 rokov, čiže minimálne 10 rokov. S Danosťom sa však poznám možno 12-13 rokov a s Tonom sa poznám asi aj 15-16 rokov. Pamätám si, keď som vydával demo mojej prvej skupine, vtedy sme sa stretli na našom koncerte v Kráteri – to bolo v starom Sube v Bratislave. To bol asi rok 2001 alebo 2002.

Ako spolu vychádzate?
Decko: Vychádzame spolu super. Čo sa týka tvorby, niekedy je to veľmi ťažké, lebo každý sme iný a aj keď máme podobné hudobné chute. Keď si vyberáme hudbu, tak je to niekedy veľmi dlhý proces, kým sa zhodneme. Ale čo sa týka súkromia, tak tam to funguje parádne. Poznáme sa veľa rokov, prežili sme spolu veľa koncertov, turné, štúdia, klipy aj mimo toho veci.

GR Team počas koncertu na zimnom Uprisingu

Nedávno vyšlo EP-čko a dnes ho krstíte tu na Uprising Winter Edition 2017. Predstavte nám ho bližšie.
Decko: Je to 8 skladbové EP-čko, ktoré je poskladané zo skladieb z tohto roka, preto sa to volá Rap 2017. Všetky single, čo sú na albume sme od januára dávali von ako video single. Už je vonku a 6 z nich a dnes jeden z toho premiérujeme tu na zimnom Uprisingu. Koncept máme taký, že na každú skladbu máme videoklip, takže ešte jednu vec musíme stihnúť v decembri, aby to všetko bolo v roku 2017. Je to taká haluz.

Takže ešte sa môžeme tešiť na jeden videosingel?
Decko: Áno a to bude Tonova sólovka, lebo teraz premiérujeme klip ja, Danosť a Pokyman z Medial Banana.

Na albume spolupracoval aj známy chorvátsky producent Koolade. Ako táto spolupráca vznikla a ako sa s ním spolupracovalo?
Decko: Ja som mu písal už pred rokmi kvôli spolupráci, ale vtedy sme sa neskontaktovali a asi takto pred rokom som mu písal zase. Poslal mi hudbu, vybrali sme jednu vec a v januári sme boli u neho v Záhrebe v štúdiu to nahrávať. Tam sme urobili aj pilotný singel Daj mi pokoj. Klip sme točili na jazere Jarun, čo je niečo ako náš Draždiak alebo Zlaté piesky. Točili sme aj v nočnom Záhrebe. Bol to taký freestyle, ale bol to super zážitok. Bolo asi mínus 20 – taká zima, že sme všetci mrzli, točili sme celý deň až do noci. Koolade je veľmi pokorný človek, je od nás starší, má toho veľa za sebou, robil s americkými hviezdami a teraz sme boli my s ním v štúdiu, na to veľmi rád spomínam. Akurát včera nám zas poslal ďalšiu perfektnú hudbu, tak ideme písať ďalšie veci. Takže spolupráca bude pokračovať. Nechceli sme spolupracovať na diaľku, lebo mohli sme to nahrať tu a on to mohol naaranžovať. Ale chceli sme kvôli videoklipu byť všetci u neho v štúdiu a aj s ním osobne spoznať.

Vypočujte si song „Pochop, že…“ v spolupráci s producentom Koolade-om:

S kým ešte ste na albume spolupracovali?
Decko: Na jednej veci sme spolupracovali s Pokymanom z Medial Banana. Ja som na svojej sólovke spolupracoval s UG, ktorý je z takej legendárnej skupiny z Brooklynu, ktorá sa volá Cella Dwellas. Tí mali v Amerike v 90-tych rokoch obrovský boom. Tiež som im napísal, poslal som hudbu, demo a nahrali sme to. Sám mi navrhol, aby sme nahrali klip, tak on si natočil svoju časť v New Yorku a ja som si natočil tu. Týpek to zostrihal a je to super. Naťahovalo sa to veľmi dlho, často mi posielal videá, že mali v New Yorku silné víchrice, čiže dlho sa to odkladalo, ale nakoniec sme to spravili a je to skvelé.

Kto vám album krstí?
Decko: Krstí nám to Dano Dekan, ktorý je bývalý člen Flaps, čo bola bratislavská rapová formácia veľa rokov dozadu. On dal dokopy Gramo Rokkaz pred 10-timi rokmi a je veľký macher od grafiky. Robil nám aj zopár videoklipov a covery. Dával tomu vždy niečo naviac. Gramo Rokkaz malo také motto, že “viac ako len CD” a vždy sme mali cover s nejakým nápadom. Napríklad ja som mal album Utečenec v 2009 a to decko bolo vyrezané, čiže si to mohla použiť, tak že si zobrala sprej a si to na ulici prestriekala. Alebo keď chalani vydali album, tak keď si si rozstrihla cover, poskladala si si panáčikov s gramofónmi a mala si to ako lego postavičky. Čiže on dával tomu taký punc a niečo navyše. Teraz som mu opäť volal a mal tento nápad na grafiku na cover a je to super. To musí niekto vidieť a musí to mať v rukách, aby videl ako to funguje a ako sa tam menia tie tváre. Tento cover je tiež niečo viac, presne to, čo vždy Gramo tak zdobilo, a tak sme sa to snažili presunúť aj teraz sem. Tak sme Dana poprosili, či by nám to nepokrstil.

Krst vinylu RAP 2017

Bude Rap 2017 iba na LP alebo budú aj iné formáty?
Tono S.: Keďže tá platňa je limitka, tak uvažujeme o tom, keď sa vypredá, tak to pôjde aj na CD-čko. Ale nič nie je isté, možno áno, možno nie. Možno to ostane iba ako vzácnosť, že to bude iba na platni a na CD to nepôjde vôbec.

Každý z vás má sólo kariéru. Čo máte nové a čo plánujete?
Decko: Jasné, každý si robíme aj svoje, každý si píšeme, niekto viac, niekto menej.
Tono S.: Ja osobne by som rád stihol do leta sólo album, uvidíme, či sa mi to podarí alebo nie, ale dal som si takú métu, že do leta to chcem stihnúť. Spolupracoval som aj na titulnej skladbe k slovenskému filmu DOGG a bolo to aj zvizualizované. Video aj song hrá počas záverečných titulkov vo filme.

V rámci proma filmu DOGG si mal možnosť prekonať svoj strach a skočiť z lietadla. Aké to bolo?
Tono S.: Zoskok bol výborný, fakt to odporúčam každému. Nikdy by som sa na to z vlastnej iniciatívy nedal, ale tým, že mi to bolo ponúknuté a som v takom životnom štádiu, že si dávam takéto výzvy, tak som povedal, že prečo nie. Už to nemusí prísť, tak som si to dal, neľutujem to a chcem skákať určite ešte viackrát.

Takto Tono S. prekonal svoj strach a skočil z lietadla:

DOGG Tono S. skok padákom

STRACH PREKONANÝ!!! Pozri ako Tono S. skočil z lietadla!!! ???Ak z videa dostaneš závrat, nezabudni!Film DOGG si môžeš v kinách pozrieť už od 9. 11.!!!??✌Tento zoskok padákom z výšky 1200 metrov pomohli uskutočniť Zlavomat a Padaj.sk – S hlavou v oblakoch #filmdogg #slovenskyfilm #bizzare

Posted by DOGG on 2. november 2017

Čo plánujete dobudúcna ako GR Team? Môžeme sa tešiť na spoločné koncerty? Tono S.: Včera sme akurát sedeli pri spoločnej skúške na dnešný koncert a padli tam také návrhy. Nechcem konkretizovať, aby som niečo neprezrádzal, ale máme taký tip na spoločný koncept, ktorý uvidíme ako rýchlo dokážeme dať dokopy. Ale keď to klapne tak ako si predstavujeme, tak to bude naozaj super. Dnes máme prvý koncert od vydania platne, je to úplne nová show postavená z väčšiny skladieb, ktoré sú práve na nej. Uvidíme ako sa podarí vybaviť ďalšie koncerty a či spravíme sériu koncertov špeciálne k tejto platni, ale zatiaľ sme sa o tom nebavili.

Čomu inému sa okrem hudby venujete?
Tono S.: Ja keď mám čas, tak cvičím, chodím do prírody, teraz je fakt pekne vonku a plávam, teraz ide zimná sezóna plávania v jazerách. Takže šport, hudba, cvičenie a somariny.
Decko: Ja tiež robota a mám syna, tak jemu sa venujem vo voľnom čase. A veľmi ma v poslednej dobe oslovila jóga, takže asi trištvrte roka chodím na jógu a s chalanmi si sem-tam dáme nejaké session, keď je čas. Ale nekúpem sa v jazere, bol som raz v kryokomore, kde bolo asi -160 stupňov a to mi stačilo.

Nazrite do zákulisia výroby prvého singlu GR Teamu – O čo ide:

Ako vnímate dnešnú hudobnú scénu?
Tono S.: Je tam veľa pre aj proti.
Decko: Ja si myslím, že na jednej strane je super, že sa z toho stal obrovský biznis a že sú väčšie možnosti aj čo sa týka koncertov. Na druhej strane je to tak trochu škoda, pretože tie obrovské peniaze, ktoré sa dostali do hudby tomu do vysokej miery aj dosť škodia. Podľa mňa o tomto sa dá baviť hodiny, či sa to zmenilo k lepšiemu alebo horšiemu. Dá sa na to pozerať z veľa perspektív a veľa uhlov pohľadu.
Tono S.: Teraz pred Vianocami je dobré plodné obdobie, kedy vychádza veľmi veľa nosičov. Je to dobré kvôli predaju, takže teraz sa roztrhlo vrece s albumami. Ale mám taký pocit, že nikto z mojich favoritov zrovna nič nevydáva, takže fakt to sledujem len okrajovo. Aktuálne sa ku mne dostal nový album Modrých hôr a ten sa chystám si vypočuť, tak som zvedavý.

Čo teraz počúvate? Čo vás v poslednej dobe zaujalo?
Tono S.: Dobrá otázka. Ja mám naobjednávané veci, ktoré naschvál nepočúvam, dovtedy, kým mi neprídu na platniach. Aktuálne čakám na posledný album Seana Pricea – Imperius Rex a Rockness A.P. alebo Kendrick Lamar – Damn. Nemám ho ešte objednaný, lebo viacerí robíme spoločné objednávky. Aj kvôli poštovnému aj kvôli tomu, že je to praktickejšie, keď si viacerí naraz naobjednávame.

Autorka rozhovoru s dvomi členmi – Deckom a Tonom S.

***
Autorka rozhovoru: Martina Koníková
Autor fotografií: J&M Photography

SHARE